dr sinan demircioğlu iç hastalıları ve Hematoloji
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi
(Pzt-Cum.08:00-17:00)
Randevu Al: 0332 223 7000

Yalancı Trombositopeni

Hematoloji atlası / Yalancı Trombositopeni

Yalancı Trombositopeni

Yalancı Trombositopeni (Psödotrombositopeni) Nedenleri

1- EDTA'ya bağlı psödotrombositopeni

Bireylerin yaklaşık %0,1'inde hasta numunelerinin toplama tüpündeki EDTA antikoagülanına maruz kalması trombosit kümelerini indükleyebilir. Bunlar otomatik sayaçlar tarafından trombositler yerine lökositler olarak sayılabilir. Buna, trombosit membran glikoproteini (GP) IIb/IIIa üzerindeki gizli bir epitopa karşı yönlendirilen ve EDTA ile indüklenen GPIIb/IIIa ayrışmasıyla açığa çıkan "doğal olarak oluşan" trombosit otoantikorları neden olur.

Periferik yayma ile kolayca ayırt edilebilir. Periferik yayma EDTA'lı tüpten yapılmışsa bol miktarda küme yapmış trombositler izlenir. Periferik yayma parmaktan yapılmışsa trombositlerin normal dağlımı izlenir. Periferik yayma da trombosit kümelenmesi gözlenirse, numune tüpünde antikoagülan olarak heparin veya sodyum sitrat kullanılarak trombosit sayımı tekrarlanır. 

2- Trombosit satellitizmi

Antikorlar bazen hem trombosit GPIIb/IIIa üzerindeki bir epitopla hem de nötrofil lökositlerin FcγIII reseptörü ile reaksiyona girerek trombositlerin lökositlerin etrafına yapışıp bir rozet formasyonu oluşturmasına sebep olur. Buna trombosit satellitizmi adı verilir.

3- Kanda dev trombositlerin olması

Web Sitemde Bulunan Yazı,Resim,Makale Şahsıma Ait Olup İzinsiz Kopyalanamaz
COPYRİGHT © 2021 drsinandemircioglu.com by karainteraktif