dr sinan demircioğlu iç hastalıları ve Hematoloji
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi
(Pzt-Cum.08:00-17:00)
Randevu Al: 0332 223 7000

Hairy cell leukemia (Tüylü hücreli lösemi)

Hematoloji atlası / Hairy cell leukemia (Tüylü hücreli lösemi)

Hairy cell leukemia (Tüylü hücreli lösemi)

Hairy cell lösemi (Saçlı hücreli lösemi);

Tüylü hücreli lösemi (HCL), periferik kan, kemik iliği ve dalak kırmızı pulpa içinde bol sitoplazmalı ve "tüylü" çıkıntılara sahip küçük olgun B hücreli lenfoid hücrelerin birikmesi ile karakterize, nadir görülen bir kronik B hücreli lenfoproliferatif bozukluktur.

HCL hücresi, genellikle olgun bir lenfositin boyutunun 1-2 katı olan mononükleer bir hücredir. Çekirdekler genellikle eksantriktir, ancak merkezi olabilir. Çekirdekler en yaygın olarak ovaldir, ancak yuvarlak, oval, böbrek şeklinde veya at nalı şeklinde olabilir.  Kromatin yapısı retiküler veya ağsı olup nukleolus belirsizdir. Sitoplazma soluk mavi-gri renktedir. Sitoplazmadan çevreye doğru düzensiz, ince, tüy benzeri uzantılar görülür.

Klasik HCL'de tüylü hücreler olgun bir B hücre fenotipi sergiler ve tipik olarak bir veya daha fazla immünoglobulin ağır zincirini ve monotipik hafif zincirleri eksprese eder. Tüylü hücreler, CD19, CD20 ve CD22 dahil olmak üzere pan-B hücre antijenlerini güçlü bir şekilde eksprese eder ve genellikle CD5, CD10, CD21, CD23 ve CD27 ekspresyonundan yoksundur. Tüylü hücreler karakteristik olarak CD11c, CD25, CD103, CD123 (parlak) ve siklin D1'i (genellikle zayıf) ifade eder. CD200 ifadesi için boyama yoğundur.

Web Sitemde Bulunan Yazı,Resim,Makale Şahsıma Ait Olup İzinsiz Kopyalanamaz
COPYRİGHT © 2021 drsinandemircioglu.com by karainteraktif